75 rocznica powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

23 listopada 2014

W październiku b.r. obchodzimy 75 rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON). Z tej okazji 17 października odwiedziliśmy naszą jedyną żyjącą koleżankę – członkinię ZNP – uczestniczącą w tajnym nauczaniu. Jest nią licząca ponad 100 lat STEFANIA KUDEREWICZ mieszkająca w Domu Pomocy Społecznej  dla  Kombatantów w Opolu.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością:

Opolski Kurator Oświaty – Halina Bilik,

Przewodnicząca Okręgowej SEiR- Helena Pawłowska

Prezes Oddziału ZNP w Opolu – Anna Barucha

Przewodnicząca Oddziałowej SEiR – Teresa Sokołowska

Łączniczka SEiR z kol. Kuderewicz – Marianna Szponder

Córka nieżyjącej już uczestniczki TON-u Stanisławy Keck- Krystyna Leszczyńska

W obecności mieszkańców DPS-u oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 10 w Opolu uroczystość rozpoczęła dyrektor DPS-u pani Halina Antczak. Serdeczne życzenia i upominek przekazała Opolska Kurator Oświaty Halina Bilik.

Kol. Anna Barucha w krótkim wystąpieniu omówiła działalność Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Koleżanki z SEiR złożyły życzenia i przekazały upominki z ZG ZNP oraz kosz słodyczy i kwiaty. Wśród upominków znajdowała się miniaturka Pomnika Tajnej Organizacji Nauczycielskiej  znajdującego się w Warszawie.

250px-Pomnik_Nauczycieli_Tajnego_Nauczania_1939_-_1945

Jubilatka – kol. Stefania Kudrewicz podzieliła się wspomnieniami z okresu tajnego nauczania. Wszyscy podziwialiśmy Jej pamięć, wiedzę i pogodę ducha.

Na zakończenie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów PSP Nr 10 w Opolu pod kierownictwem pani Ireny Lipok i pani Anny Mazurewicz. Oni również obdarowali panią Stefanię słodkościami.

Było to pouczające i wzruszające spotkanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

TON 006 TON 014 TON 020 TON 025 W DPS-ie 034 W DPS-ie 053 W DPS-ie 057 W DPS-ie 067 W DPS-ie 071 W DPS-ie 083 W DPS-ie 090 W DPS-ie 092 W DPS-ie 099