Relacja z wyjazdu szkoleniowo – wypoczynkowego członków zarządu ZNP Opole do Augustowa

21 czerwca 2016

AUGUSTÓW, maj 2016r.

W dniach 20 – 22.05.2016 prezesi ognisk i członkowie Zarządu Oddziału ZNP w  Opolu   uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowo –  wypoczynkowym w Augustowie.

Po przyjeździe do Augustowa zakwaterowaliśmy się w kompleksie Hotelowym „Logos” – Dom Nauczyciela. Po obiedzie  płynęliśmy  statkiem po Dolinie Rospudy, zarówno widoki jak i pogoda pozwoliły nam się zrelaksować. Wieczorem chętni mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji  z zakresu prawa oświatowego.

W drugim dniu  pobytu, w godzinach dopołudniowych, uczestnicy mieli okazję przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową do Płociczna. Trasa przejazdu obfitowała w malownicze widoki.  Szczególną uwagę zwracały  zatoki jezior znajdujących się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.  Po przejażdżce mogliśmy degustować sery i potrawy regionalne w gospodarstwie agroturystycznym w Wiżajnach.

Najważniejszym punktem programu wyjazdu było szkolenie, któremu przewodniczyła Anna Barucha – prezes   Oddziału ZNP w Opolu.  W trakcie spotkania przedstawiono aktualności oświatowe, procedury uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego oraz działania podjęte przez ZNP  w zakresie ostatnich zmian. Naszym gościem był kolega Andrzej Gryguć – prezes Podlaskiego Okręgu ZNP. Przedstawił on refleksje z przebiegu dotychczasowych Debat Oświatowych  organizowanych przez MEN. Dotyczyły one reform ustroju szkolnego, podstaw programowych szkolnictwa ogólnego i zawodowego oraz finansowania oświaty. Przedstawił stanowisko ZNP w sprawie likwidacji art. 42 KN. Kolejnym omówionym przez niego tematem była Obywatelska Inicjatywa dotycząca finansowania wynagrodzeń nauczycieli. Po wystąpieniu kol. Andrzeja Grygucia głos zabrała kol. Izabela Maćków –  prezes ogniska ZNP  w Publicznym Gimnazjum nr 8  w Opolu. Uczestniczyła ona w Debacie  Oświatowej MEN. w województwie opolskim.   Tematem debaty było kształcenie zawodowe. Kol. Izabela przedstawiła przebieg spotkania oraz wypracowane na nim wnioski.  W dalszej części  szkolenia  kol. Anna Barucha  omówiła   tematy związane z przebiegiem ruchu kadrowego  w Opolu.  Wcześniej uczestnicy szkolenia zapoznali się z drukiem nowego arkusza organizacyjnego, co pozwoliło im na lepsze zrozumienie planowanych zmian kadrowych. Szkolenie zakończyło się wystąpieniem kol. Ewy Roli na temat sytuacji pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych miasta Opola.

W trzecim dniu wyjazdu uczestnicy zwiedzali  miasto Białystok w tym  zabytkowy Pałac Branickich. Kolejną atrakcją był spacer po przepięknym zespole parkowym w obrębie pałacu. Po chwili relaksu w malowniczych ogrodach Pałacu Branickich uczestnicy wyjazdu udali się do Supraśla gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Ikon,  które dysponuje największą  kolekcją ikon w Polsce.

W drodze powrotnej kol. Anna Barucha przedstawiła pozostałe zmiany w oświacie oraz aktualne prace Zarządu Oddziału.

Uważamy wyjazd za wyjątkowo udany pod względem merytorycznym, turystycznym i integracyjnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

IMG_5357 IMG_5369 IMG_5377 IMG_5396 IMG_5398 IMG_5400 IMG_5414 IMG_5415 IMG_5441 IMG_5469 IMG_5473 IMG_5478 IMG_5481 IMG_5482 IMG_5487 IMG_5495 IMG_5504 IMG_5519 IMG_5528 IMG_5543 IMG_5545